Република Турция е държава, предимно разположена в Азия и едва 3% в Югоизточна Европа. Местоположението на страната е от изключително геополитическо значение, тъй като Турция е вратата между двата континента.
Най-големият град в Турция е Истанбул, а втория по-големина град е столицата Анкара.
Населението на страната има значителен растеж, надхвърляйки 80млн души, като само за изминалата 2018 година е нараснало с около 1млн.
ИКОНОМИКА
В икономически аспект, Турция се нарежда на 15-то място в света по паритет на покупателната способност и на 17-то по номинална стойност на БВП.
Едни от най-развитите сектори са индустрията, банковия сектор, комуникациите, добивния сектор и транспорта. Не по-малко важен сектор е селското стопанство, като държавата е един от най-големите износители на плодове и текстил за Европа.
НАТО, Г-20, Съвет на Европа, ОИСР и ОССЕ са част от международните организации, в които членува Турция.
УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ
Висшите заведения в Турция се делят, както следва, на:
- 104 държавни университета
- 62 частни университета
- 8 колежа /Higher Vocational Schools/
За академичната 2018-19 година турското правителство е стигнало до решението 90% от студентите да бъдат освободени от семестриални такси.
Таксите за изучаване на бакалавърска степен на английски език са както следват:
За бакалавърски програми:
- За турски студенти: $150-500
- За международни студенти: $450-1500
За магистър на английски таксите са следните:
- За турски студенти: $200-300
- За международни студенти: $600-900
Студенти от турските републики и следните държави:
- Азербайджан
- Башкортостан
- Босна и Херцеговина
- Дагестан
- Карачай черкесия
- Казахстан
- Киргизстан
- Македония
- Монголия
- Молдова
- Нахцева
- Узбекистан
- Таджикистан
- Татарстан
- Туркменистан
- Украйна
Имат статут като на турските студенти и заплащат такси, каквито и турските граждани.
МЕТОДИ НА ПРЕПОДАВАНЕ
Бакалавърски програми: 4 години
Магистърски програми: до 2 години
В държавните университети предимно се преподава на турски език, а в частните можете да открието множество програми дори на немски или френски, които са интернатионализирани и по-практически насочени.
Турските университети предлагат предимно специалности на Турски, но има и много такива на Английски. За кандидатстване в английски специалности не се изисква сертификат, който да доказва, че вие го знаете, но се държи изпит по Английски в самия университет, който трябва да докаже, че вие владеете езика на ниво поне Б2.
МЕЖДУНАРОДНИ СТУДЕНТИ – СТАТИСТИКИ
Турция е доста привлекателна дестинация за международните студенти, които искат да изучават и нова култура, тъй като тя е перфектното съчетание между Изтока и Запада.
Проучвания показват, че от 2000г. до 2018г. има 785% увеличение на потока от чуждестранни студенти. Това са близо 125 хил. Чужденци, които са избирали и учат към момента в турски ВУЗ.
Множество държави изпращат студенти към Турция – на чело е Сирия, следвана от Азарбейджан, Туркменистан, Афганистан, Германия, Гърция, Русия, Китай, България, Кипър, Монголия, САЩ, Египет, Йордания, Малайзия, Индонезия и пр.
СПЕЦИАЛНОСТИ
Едни от най-предпочитаните специалости сред студентите избрали да учат в Турция са – Медицина, дентална медицина, бизнес науки, ИТ, МО, туризъм, инженерство и др.
КЛАСАЦИИ
Цели 10 турски университета намират място в престижната класация QS World University Rankings 2019, а 45 е броят на турските висши училища, които присъстват в класацията QS University Rankings: EECA. Повече от тези топ унивеситети са съсредоточени в двата най-големи града – Анкара и Истанбнул. Ето и малък списък на най-добрите ВУЗ-ове:
- Boğaziçi Üniversitesi
- Koç University
- Sabancı University
- Istanbul Technical University
- Istanbul University
- Middle East Technical University
- Bilkent University
- Hacettepe University