zlatarski

Космо никога не сме промотирали чуждестранното образование на всяка цена. Напротив, винаги сме сравнявали статистиките и ранкингите на университетите, и сме поддържали тезата, че ако се избира чуждо образование, то трябва да бъде в наистина престижни, а не в средностатистически университети.
Днес обаче искаме да разгледаме не висшето, а средното образование. Нека обсъдим доколко инвестициите в него си заслужават. Ще разгледаме митовете и реалностите, свързани с международните дипломи, и ще изясним защо е важно да се вземат информирани решения относно образованието на децата ни и как липсата на внимание към детайлите може да направи инвестицията в скъпо образование безсмислена.

american college of sofia

МАНТАЛИТЕТ
Много българи вярват, че чуждестранните дипломи за средно образование са ключът към прием в мечтан университет.
Освен това българският манталитет винаги е бил такъв – да славим чуждото и да се стремим към него всячески. Българите обичаме да се хвалим колко много пари плащаме за частни училища и в действителност много родители инвестират значителни средства, за да осигурят на децата си образование. Това е така, защото смятаme за „по-добро“ или „по-престижно“ чуждестранното образование, само защото не е българско. Нагласата, че чуждото винаги е по-добро, е често срещана, но е особено погрешна, когато става въпрос за средно образование.

ЧУЖДИ СИСТЕМИ
В България много от частните средни училища предлагат дипломи като IB (International Baccalaureate), британската A-Levels система или американската диплома. И всички те се рекламират като ключ към успеха и единственият начин да осигурим бъдеще на децата си. Но нека разнищим този мит и видим какво наистина се крие зад тези блестящи хартийки.

На първо място, нека разберем какво точно представляват тези чуждестранни дипломи.

IB е международно призната швейцарска диплома, при която учениците избират профили на така нареченото “високо ниво” или профилирани предмети за 11-и и 12-и клас.
Английските А-Levels дипломи са абсолютно сходни на IB дипломите.  Отново са разпознаваеми навсякъде и дават възможност за избор на така наречените “А-левъли” или профилни предмети за 11-и и 12-и клас. Българската система като цяло бе преобразена по модела на тези две международни системи, като българчетата профилират след десети клас. И ако в миналото българската система за средно образование имаше доста по-сложна структура, която нямаше профилиране и наистина не бе особено призната на Запад, то в момента тя до голяма степен се уеднаквява със скъпите чужди системи като IB & A-levels.

 

st george international

ПРОБЛЕМИ С ЧУЖДИ ДИПЛОМИ
Важно е обаче да отбележим, че има редица проблеми и заблуди, свързани с тези чужди дипломи.
Американска диплома също звучи престижно. Малцина знаят, обаче че самата хартийка няма никаква стойност и не се признава от нито един университет при кандидатстване, освен ако не са изкарани към нея 3 до 4 AP тестове. AP-тата  са нещо като нашите матури, които могат да се карат и в 11-и и в 12-и клас и без тях дипломата е просто лист хартия. Лошото е, че AP-тата не са задължителни като нашите матури и от тук идва заблудата, че можеш да звършиш и без тях(което фактически е така). Но това е все едно да си взел диплома за средно образование без да си издържал матурите в българската система. Много от родители дори не знаят това за AP-тата и американската диплома, тласкайки децата си да учат по американска система, и неосъзнавайки, че накрая детето реално дори няма средно образование.
За огромно съжаление това не се обяснява от американските колежи(средни училища) и накрая децата не взимат тези изпити, защото не знаят, че са им трябвали. И какво се получава?! Родителите плащат хиляди левове за привидния престиж и уж по-доброто образование, а учениците дори не могат да кандидатстват в университет.

Другият куриозен момент е с IB дипломата. Почти всички ученици, които учат в двойни програми (тоест IB диплома с българска диплома) не се стараят за IB дипломата, въпреки че родителите им плащат огромни суми за нея. И в крайна сметка, в 12-и клас те винаги кандидатстват с българската си диплома, а не с IB-то, защото тя им е с по-високи оценки, или защото не са изкарали пълна IB. Така, на практика, IB дипломата се обезсмисля.

Но има и по-лоша ситуация –  някои ученици в бординг училища в Англия и Швейцария дори са в програми, в които нямат друга, а само IB диплома. Тоест ако не успеят да изкарат изпитите за IB, реално те остават без никаква диплома, защото когато учиш само по IB система, а не по двойната, която е IB + българска, то тогава си абсолютно задължен да изкараш IB дипломата с минимум 24 точки, за да получиш финална диплома.  Съответно ако се провалиш и не я вземеш с толкова точки – оставаш без средно образование. Междувеременно родителите плащат безумни такси за бординг училища и накрая децата остават без диплома за средно образование.

zlatarski

БЪЛГАРСКАТА ДИПЛОМА – СВЕТОВНО ПРИЗНАТА
И тук идва ред да отбележим нещо много важно – българската диплома също е международно призната. Българските ученици могат да кандидатстват и да бъдат приети в цял свят, използвайки българската си диплома. Има много малки изключения, където има известни рестрикции за българската диплома за средно образование и те са в например в Австралия, както и няколко катедри на университети в Англия – Imperial College и LSE.  И до там, навсякъде другаде можете да пожънете същите успехи с българска диплома за средно образование, като с международна.
На кратко  нашата диплома не отстъпва по нищо на чуждите. Така че това да се промотират чужди като световно признати и много по-добри от българската диплома е неправилно, особено след като българската образователна система се е адаптирала и вече предлага на учениците да профилират само 2 или 3 предмета след 10-и клас, което е точно по модела на IB системата, на A-levels системите.

boarding schools

ИНФОРМИРАНОСТ
Изборът на чуждестранна диплома е сериозна инвестиция, която трябва да бъде добре обмислена. Въпреки че международните дипломи като IB, американската диплома или A-Levels изглеждат престижни, те често идват с изисквания и предизвикателства, които могат да останат неясни. Ако не се обърне внимание на съществени детайли, като изискването за APs за американската диплома или разлика между full IB диплома и частична такава, всички инвестирани средства могат да се окажат напразни.
Когато липсва информация за тези важни аспекти, цялата инвестиция в образование с тези дипломи може да се окаже безсмислена. Всички тези пари отиват на вятъра, и накрая децата кандидатстват с българската си диплома или излизат без диплома за средно образование дори.

Така че, вместо да плащаме безумни суми за частни IB, A-Levels и американски диплома, без да сме сигурни, че ще можем да използваме тези дипломи пълноценно, трябва да сме по-информирани и да преценим дали тези инвестиции наистина са оправдани. В противен случай, българската диплома остава надеждна и международно призната алтернатива, която също предлага възможности за добро последващо образование и успешна реализация.